Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Home / Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Την Πέμπτη 07 Μαρτίου 2024, με αφορμή την Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (6 Μαρτίου), πραγματοποιήθηκε δράση- ομιλία για το εν λόγω φαινόμενο από την ψυχολόγο του σχολείου μας, Σιοσιού Ιωάννα. Αποσαφηνίστηκαν έννοιες  που συχνά συγχέονται σε σχέση με τον εκφοβισμό και συζητήθηκαν τα χαρακτηριστικά του θύτη και του θύματος που συχνά εμφανίζονται. Παράλληλα, έγινε αναφορά σε σχέση με την παρέμβαση και την πρόληψη που είναι σημαντικά στοιχεία για την άμβλυνση του φαινομένου. Αυτό που επισημάνθηκε είναι η σημαντικότητα του ρόλου του παρατηρητή σε ένα περιστατικό εκφοβισμού, ο οποίος μένει αμέτοχος και καθηλωμένος στη μη δράση. Μέσα από τις παρεμβάσεις του σχολείου και της οικογένειας, θα πρέπει να  γίνει το ενεργό υποκείμενο, που θα δράσει κατά οποιασδήποτε μορφής βίας που διαδραματίζεται μπροστά του. Το μήνυμα που πρέπει να καταστεί σαφές είναι ότι δεν υπάρχει καμία ανοχή στη βία.