Το ανθρώπινο πρόσωπο

Home / Το ανθρώπινο πρόσωπο

Το ανθρώπινο πρόσωπο

ΖΩΝΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ 2016-2017,  Α? ΤΑΞΗ.
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ

Την Πέμπτη, 4 Μαΐου 2017, στις 8.30 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του 7ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Πειραιά παρουσιάστηκε το έργο των μαθητών της Α? Τάξης του σχολείου που έγινε στο πλαίσιο του νέου μαθήματος «Ζώνη δημιουργικών δραστηριοτήτων».

Οι μαθητές, με την καθοδήγηση των καθηγητών κ. Γκαλημανά Δημητρίου (θεολόγου), κ. Σχίζα Δημητρίου (μαθηματικού) και κ. Κουλαμά Νίκου (φιλολόγου), ασχολήθηκαν με το ανθρώπινο πρόσωπο από φιλοσοφική και αισθητική σκοπιά. Οι κατά εποχές φιλοσοσοφικές προσεγγίσεις πάνω στο Είναι, η έκφραση της ψυχικής ταυτότητας του κάθε ανθρώπου στο πρόσωπό του και οι αισθητικές αντιλήψεις στην απεικόνισή του, όρισαν την γνωστική διαδρομή από την κλασσική ελληνική αρχαιότητα στα πορτραίτα Φαγιούμ και μετά στις αγιογραφικές σχολές αποτύπωσής του.

Παραλλήλως, η προσέγγισή του μέσω της ασπρόμαυρης φωτογραφικής προσωπογραφίας έδωσε την αφορμή να γίνει μια συνολική ιστορική και θεωρητική επισκόπηση στην εξέλιξη της φωτογραφικής τέχνης από τα πρώτα της βήματα, στα μέσα του 19ου αιώνα. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν στην πράξη διαφόρων τύπων φωτογραφικές μηχανές με φίλμ (pinhole, διοπτική, τηλεμετρική, μικρού, μεσαίου και μεγάλου φορμά), να γνωρίσουν βασικές αρχές για τον φωτισμό των προσώπων και τέλος να συμμετάσχουν στο φωτογραφικό εργαστήριο του μαθήματος φωτογραφιζόμενοι και φωτογραφίζοντας και χρησιμοποιώντας αναλόγως τις φωτιστικές πηγές. Τα φίλμ που ελήφθησαν, εμφανίσθηκαν στον χώρο του σχολείου παρουσία τους. Στην εκδήλωση εκτέθηκαν οι φωτογραφικές τους προσωπογραφίες.

Βίντεο από την εκδήλωση

Λίγο πριν την έναρξη της εκδήλωσης

Η προσφώνηση της διευθύντριας δρ. Εύας Κολεγά

Χαιρετισμός του π. Γεωργίου, εκπροσώπου του Μητροπολίτου Πειραιώς κ. Σεραφείμ