Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αίγινα του Β’ ΜΕΝ

Home / Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αίγινα του Β’ ΜΕΝ

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αίγινα του Β’ ΜΕΝ

Την Κυριακή 17 Μαρτίου, το τμήμα της Β’ τάξης των Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού του σχολείου μας πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Αίγινα, με το πλοίο της γραμμής «Άγιος Νεκτάριος».

Στη διαδρομή οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν τη γέφυρα του πλοίου, τα ναυτικά όργανα και να πάρουν απαντήσεις στις ερωτήσεις τους από τον Καπετάνιο του πλοίου. Το ίδιο συνέβη και με την επίσκεψή μας στο μηχανοστάσιο, βλέποντας τις μηχανές σε λειτουργία και συνομιλώντας με τον Α’ Μηχανικό.

Η παραμονή στο νησί εμπλουτίστηκε με την επίσκεψη μας στην Ιερά Μονή Αγίου Νεκταρίου και από τους όμορφους μεζέδες στην ψαραγορά του νησιού. Το βράδυ επιστρέψαμε στον Πειραιά, με μια «αναγκαία», πρωτόγνωρη και πλούσια εμπειρία στις αποσκευές μας.

Η Διευθύντρια, οι καθηγητές και οι μαθητές του Ναυτικού Τμήματος των Μηχανικών Ε.Ν. της Β’ Λυκείου ευχαριστούν τον Καπετάνιο, τον Α’ Μηχανικό, το πλήρωμα και την εταιρεία του πλοίου «Άγιος Νεκτάριος» και ειδικά τον μαθητή μας Καραγιάννη Δημήτριο, ο οποίος εργάζεται στο συγκεκριμένο πλοίο και μεσολάβησε για να πραγματοποιηθεί η εκπαιδευτική εκδρομή.